Haberler

Liverpool Eurovision 2023’e ev sahiliği yapacak

Birleşik Krallık Devlet Televizyonu BBC, haftalar süren evsahipliği yarışını bugün sonlandırdı. Gelecek yıl 67. Eurovision Şarkı Yarışmasına Liverpool şehri ev sahipliği yapacak.

Liverpool’un bir sonraki Eurovision Şarkı Yarışması’na M&S Bank Arena’da ev sahipliği yapacağı açıklandı. Karar, 2022 yarışmasının kazananları Ukrayna’ya ev sahipliği yapamadığı için çeşitli İngiltere şehirlerinin kısa listeye alınmasından sonra geldi. Eurovision 2023, 9, 11 ve 13 Mayıs’ta yapılacak.

Kısa listedeki son iki şehir, Birmingham, Leeds, Manchester, Newcastle ve Sheffield’ın seçilmemesinin ardından Glasgow ve Liverpool olmuştu.

Eurovision Şarkı Yarışması Yönetici Danışmanı Martin Österdahl şunları söyledi:

Liverpool, Ukrayna adına 67. Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmak için ideal bir yerdir.

Şehir müzikle eş anlamlıdır ve Liverpool Arena, bu ölçekte küresel bir etkinlik düzenlemek için gereken tüm gereksinimleri fazlasıyla karşılamaktadır. Şehrin Yarışmayı benimseme konusundaki tutkusundan ve geçen yılın kazananları Ukrayna’yı önümüzdeki Mayıs’ta ziyaret ettiğinde öne ve merkeze yerleştirme konusundaki kapsayıcı fikirlerinden çok etkilendik. 

Bu, 25 yıl sonra Birleşik Krallık’ta düzenlenecek ilk Eurovision Şarkı Yarışması olacak ve Ukrayna’nın zaferini kutlamak için Sunucu Yayıncımız BBC ile birlikte çalıştığımız için, bu eşsiz yapım gerçekten çok özel bir yapım olmayı vaat ediyor.’

Liverpool, dünya çapında Beatles’ın doğum yeri olarak ve Africa Oyé, Liverpool Uluslararası Müzik Festivali ve Sound City gibi müzik etkinlikleri ile biliniyor. Şehir, 500.000 kişiye ev sahipliği yapıyor ve ikonik müzik mekanları ve kültürel etkinlikleriyle tanınıyor. Şehir, Liverpool John Lennon Havalimanı üzerinden dünyaya bağlanmaktadır.

Eurovision 2023 Mekanı
M&S Bank Arena
Resim Kaynağı: Wikipedia, özgür ansiklopedi

M&S Bank Arena 2008 yılında açıldı ve 10.600 kişi oturarak veya 11.000 kişi ayakta kapasiteye sahip. Arena, 2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri, BBC Yılın Spor Şahsiyeti ve Elton John, Rita Ora ve Kylie Minogue gibi sanatçıların konserleri gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Liverpool’dan ne bekleyebiliriz?
Liverpool
Liverpool – Resim Kaynağı: Wikimedia / Rept0n1x

Bu haftanın başlarında  The Liverpool Echo  , Liverpool’un 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapma teklifini güvence altına almada başarılı olmaları durumunda şehir için planlarından bazılarının ilk ayrıntılarını açıkladı. Bu planlar, Ukrayna kültürünü sadece Eurovision haftasında değil, yarışmadan önceki haftalarda kutlamak için çeşitli etkinlikler içermektedir.

  • Gönüllüler ve önemli delegeler için kıyafetler yaratmak üzere Ukraynalı tasarımcılarla birlikte çalışan organizatörlerle Ukrayna modasının bir kutlaması. Bu, vyshyvanka ve vinok gibi geleneksel Ukrayna giyim ürünlerini kutlayacaktır.
  • Ukraynalı ve İngiliz sanatçılar arasındaki işbirliklerini görecek olan, şehir genelinde bir sokak sanatı devralımı.
  • Şehir merkezinde, okullarda ve yerel topluluklarda kültürel programlara yol açacak Ukraynalı boyalı yumurtaların sergilenmesi.
  • UNESCO Müzik Şehri üyesi olan Kharkiv şehri ve orkestrası ile işbirliği.
  • Liverpool’un Eurovision efsanesi Sonia’ya, şehir genelinde şarkıcının 20 kesitini bulmak için bir meydan okuma yoluyla bir övgü.

2023 yarışması, kazanan ülkenin bir sonraki yarışmaya ev sahipliği yapamadığı 1979’dan bu yana ilk yarışma olacak. 1960’ta Hollanda, 1963’te Fransa, 1972’de Monako, 1974’te Lüksemburg, 1980’de İsrail ve 2023’te Ukrayna’nın ardından, ilk ev sahibi ülkenin ev sahipliği yapamamasından sonra, farklı bir ülkenin toplamda altıncı kez ev sahipliği yaptığı organizasyondur. 

Kalush Orkestrası, 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’nı “Stefania” adlı şarkıyla kazandı. Bu, Ukrayna’nın yarışma tarihindeki üçüncü zaferiydi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir