Haberler

Azerbaycan: Eurovision 2023 için 200’den Fazla Şarkı Gönderildi

Azerbaycan eurovision Delegasyon Başkanı Vasif Mammadov, 200’den fazla şarkının Eurovision 2023 için Azerbaycan seçimine sunulduğunu açıkladı.

2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan’ı temsil etmek üzere 200’den fazla şarkı sunuldu. 12 Xal, şarkı başvurularının çoğunun Azerbaycan dışındaki uluslararası şarkı yazarları ve bestecilerden geldiğini bildirdi.

Mammadov ayrıca iTV’nin Azerbaycanlı bestecileri bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nda görmeyi hedeflediğini, ülkenin daha önce  Eurovision için uluslararası şarkı yazarları ve besteciler tarafından yazılmış şarkıları seçtiğini açıkladı.

“Bununla amacımız ve arzumuz, yarışmada yerli bestecilerin eserlerinin yer alması. Seçim sürecinde yerli ve yabancı şarkılar aynı kriterleri sağlıyorsa yerli şarkıyı tercih edeceğiz. Yani yarışmada Azerbaycan bestecilerinin eserlerinin çalınmasını çok istiyoruz. Yetenekli bestecilerimizin de olduğunu gösterelim. Umarım bu gelecek yıllar için bir teşvik görevi görebilir.”

Azerbaycan Delegasyonu Başkanı’na göre, Azerbaycan’ı Liverpool’da temsil edecek şarkıcı ve şarkının Ocak ayı sonuna kadar seçilmesi bekleniyor.

2022 eurovision şarkı yarışmasında Nadir Rüstemli “Fade to Black” ile Torino’da Azerbaycan’ı temsil etti. Büyük Final’de 103’ü jüriden, 3’ü halktan olmak üzere toplam 106 puanla 16. oldu.

Görüntü Kaynağı: EBU / Nathan Reinds

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir