Haberler

🇺🇦🇬🇧 Eurovision 2023: 162 Milyon İzleyici Müzikle Birleşti

Avrupa Yayın Birliği EBU, Eurovision Şarkı Yarışması 2023’ün üç canlı şovunun 162 milyon televizyon izleyicisine ulaştığını duyurdu.

Eurovision 2022 kazananı Ukrayna adına bu yılki ev sahibi Birleşik Krallık devlet televizyonu, BBC One’da %63’lük bir izleyici payıyla Büyük Final’i ortalama 9,9 milyon rekor bir izleyici kitlesi izledi. Genel olarak, Avrupa genelinde izlenme payı %40,9 oldu.

Eurovision ayrıca bu yıl dijital ve sosyal platformlarda büyük bir büyüme gösterdi. Büyük Final’i YouTube’da 7,6 milyon, Eurovision’un ana sponsorlarından biri olan TikTok’ta ise 4,8 milyon kişi  izledi. Öte yandan Eurovision’un sosyal hesaplarında yayınladığı videolar yaklaşık 540 milyon kez izlendi. Bu rakam geçen yılın neredeyse iki katı.

Bu yılki yarışmanın pek çok yarışmacısı da genel başarı elde etti – Loreen’in kazanan şarkısı “Tattoo” finalin ertesi günü Spotify’da 4,2 milyondan fazla dinlendi. Beş Eurovision şarkısı, uygulamanın küresel listesinde İlk 200’e girmeyi başardı. Ayrıca  dört şarkı, 19 Mayıs Cuma günü Birleşik Krallık Resmi Listelerinde İlk 10’a girdi.

Eurovision Şarkı Yarışması İdari Danışmanı Martin Österdahl, izlenme rakamları hakkında şunları söyledi:

“Eurovision Şarkı Yarışması, bir kez daha, kamu medyasının müzik aracılığıyla dünyayı birleştirme gücüne sahip olduğunu ve bundan büyük gurur duyduğumuz küresel bir erişim olduğunu kanıtladı. Her yıl dünyanın dört bir yanından daha fazla insanın bu özel etkinliği keşfettiğini ve bunun yeni müzikler için teşvik edici bir durum yarattığını görmekten heyecan duyuyoruz.”

Görüntü Kaynağı: EBU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir