Haberler Röpörtajlar

SEDAT YÜCE Sorularımızı Cevapladı

Merhaba Sevgili Sedat YÜCE. Öncelikle Eurovision Türkiye olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için sitemiz adına çok teşekkür ederiz.

Bilindiği üzere 1975 yılında başlayan Eurovision maceramız her yıl vatandaşlarımızın dikkatini çekmiş ve yarışma akşamları TRT ekranlarına kilitlenip ülkemizin alacağı sonucu dört gözle bekler olmuştuk. Özellikle 2003 yılındaki birinciliğimizden sonra Eurovision’u ülkemizde takip eden hayran sayısı bir hayli artmıştı. Eurovision hayranları olarak bizler Eurovision ile ilgili her türlü ayrıntıyı yakından takip etmeyi, Eurovision temsilcilerimizle bir araya gelip onlarla sohbet etmeyi, onların konserlerine gitmeyi, onlar hakkındaki merak ettiğimiz soruların cevaplarını öğrenmeyi seviyoruz. Bizde ülkemizi 2001 yılında Eurovision şarkı yarışmasında  temsil eden Sedat Yüce ile röportaj yapmayı ve onun hakkında merak ettiğimiz sorulara cevap aramak istedik. Peki kimdir Sedat Yüce? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Cevap: Sedat Yüce kısaca çocukluğundan beri  müzik aşkıyla yanıp tutuşan ve bu aşkla hayata tutunan biri.

SORU 2001 Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil ettiniz. 2001 Eurovision Türkiye finali hikâyenizden bahsedebilir misiniz? Süreç nasıl gelişti. Besteci ile nasıl yollarınız kesişti?

Cevap Eurovision şarkı yarışması benim çocukluk hayalimdi. Biliyorsunuz daha önce 93, 96 ve 99 yıllarında da Türkiye finallerinde yarışmıştım. 2001 yılında da Semih Güneri’den şarkısını seslendirmem için teklif geldi. Şarkıyı dinledim ve çok beğendim hemen stüdyo kaydına girdik. Derken finallere kaldık ve kazandık.

SORU  Eurovision 2001 den devam eden bir arkadaşlık, dostluğunuz var mı?

Cevap Sadece 2001 yılından değil diğer katıldığım finallerden de devam eden arkadaşlıklarım var.

SORU Eurovision 2001 sonrasında Avrupa’dan müzik teklifi aldınız mı?

Cevap Aslında 2001 yılında en iyi erkek sesi seçilmiştim fakat daha önce de bahsettiğim gibi bir kariyer planlaması olmadığı için eurovision’un bana çok fazla bir katkısı olmadı.

SORU  Eurovision 2001 sürecinde TRT ile herhangi bir maddi yada manevi bir sorun yaşadınız mı? TRT’den talep edip kabul olmayan bir durum oldu mu?

Cevap  maddi bir problem yaşamadım fakat bazı enteresan şeyler de olmadı değil. Mesela tüm ülkeler aynı otelde kalırken sadece Türkiye ve İsrail ayrı bir otelde kalmak zorunda bırakıldık. Sanırım politik sebeplerden. Yanımda ne bir koruma ne bir tercüman vardı. Zaten daha küçüktüm 25 yaşındaydım. İngilizcem de aslına bakarsanız çok yetersizdi o dönem. Danimarka devlet televizyonu benimle röportaj yapmak için bir Türk Mahallesi’ne gideceğiz demişlerdi fakat gittiğimiz yer Türk mahallesi değildi ve bunu kendilerine anlatmakta zorlanmıştım biraz da stres olmuştum.

SORU  Eurovision 2001 de puanlarınızı almaya başladığınızda neler hissetiniz. Örneğin Yunanistan 10 puan verdiğinde yada başka bir ülke düşük puan verdiğinde.

Cevap  O an tüm Türkiye’nin yükünü omuzunda taşıdığımı hissettim desem yeridir. Puanlama sırasında çok heyecanlandım tabii ki de. Yunanistan’dan 10 puan geldiğinde Yunan şarkıcı Helena’ya doğru koşup sarıldığımı hatırlıyorum. Düşük puanlarda veya hiç puan gelmediğinde tabii ki de üzüldük fakat bu bir yarışma. Yine de o döneme göre fena bir derece değildi.

SORU Eurovision 2001 ya da diğer eurovison şarkılarınızın yeni versiyonlarını yapıp spotify gibi mecralara yüklemeyi düşünüyor musunuz?

Cevap Kendi Eurovision şarkılarımı yükleyebilirim fakat 2001 için söz veremiyorum çünkü bestecisi sevgili Semih Güneri bu konuya nedense olumlu bakmıyor. Ben ikna etmek için çok uğraştım ama başaramadım. Belki de kendisini ikna etmeyi siz de denemelisiniz:)

SORU Eurovision ulusal finallerine bir çok kez katıldınız ve 2001 yılındaki finalde birinci olup ülkemizi temsil ettiniz. 2001 hariç diğer ulusal finallerde hakkınız yendiğini düşündünüz mü? Eurovision Türkiye elemelerine şarkı gönderip de finale kalamadığınız bir yıl oldu mu?

Cevap bugüne kadar şarkı gönderip de finale kalamadığım hiçbir yarışma olmadı çok şükür. Fakat şunu söylemeliyim ki 2005’te aslında şarkım oldukça iddialıydı. Provalarda her şey çok güzeldi fakat final gecesi yayına giden sesim çok kısıktı orada bir haksızlık olduğunu hep düşünmüşümdür.

SORU Eurovision ülke finallerinden devam eden arkadaşlığınız var mı?

Cevap  O zamanlar sosyal medya olmadığı için maalesef birbirimizi kaybettik diyebilirim.

SORU  Eurovision hayranlığınız hala devam ediyor mu? Yarışmayı her yıl izliyor musunuz?

Cevap Tabi ki ben cocukluğumdan beri sıkı bir Esc fanıyım. Mutlaka her yıl izlerim.

SORU  Bazı Türk şarkıcıları başka ülkeler üzerinden Eurovision şarkı yarışmasına katılmaya çalışıyor. Örneğin Serhat Hacıpaşalıoğlu 2 kez San Marino adına katıldı. Sizde başka ülkelere şarkı gönderdiniz mi? Göndermek ister misiniz?

Cevap Daha öncede dediğim gibi şarkıcı olarak olmasa da besteci ve aranjör olarak katılmayı tabi ki de isterim. Tekrar Eurovision heyecanını yaşamak harika olurdu. Keşke ülkemizde yine ulusal finaller yapılsa da katılsak ama pek ümidim kalmadı. Başka bir ülke adına yarışabilirim tabiki de ama asla Türkiye’yi temsil etmenin verdiği gururu yaşatmaz bana.

SORU Eurovision kulüpleri hakkında ne düşünüyorsunuz? En çok takip ettiğiniz kulüp ya da haber sitesi hangisi. Eurovision fanları ile aranız nasıl. Hayranlarınız arasında Eurovision fanı sayısı nasıl. Sürekli görüştüğünüz Eurovision hayranları var mı?

CevapEurovision fanları olmalıdır ve iyi ki varlar. Türkiyeden tüm Esc fan kulüpleri zaman zaman benimle iletişime geçerler, bende bir fanım zaten 😄 Ali Durgut ilk tanıştığım kisilerdendir ve yıllardır dostluğumuz devam ediyor. Yerli ve yabancı bana hala mesaj atan çok güzel Eurovision fanları var. Hepsine teşekkür ediyorum.

SORU Şuan kişisel müzik kariyerinizde neler yapıyorsunuz. Albüm çalışmanız var mı? Yeni projeleriniz var mı?

Genel olarak sesimle tanınan biriyimdir fakat sarkıcılık dışında ses eğitimide veriyorum. Ayrıca beste, aranje ve reklam müziği yapıyorum. Çeşitli mekanlarda ve özel gecelerde sahneler tabiki de devam ediyor. O bizim ilk aşkımız.  Bitmesi gereken bir kaç yeni şarkım var ve yakında olanlarıda sunmayı istiyorum. Bunun dışında senfonik orkestralar eşliğinde konserler veriyorum. En sevdiğim sahneler genellikle bu tarz konserler oluyor.

SORU Yakın zamanda altın güvercin müzik yarışmasına katılmıştınız. Bu yarışma yada başka bir yarışmaya katılmayı tekrar düşünüyor musunuz?

Cevap Aslında ben uzun zaman önce yarışma defterini kapatmıştım. Çünkü 90 lardan beri oldukça fazla yarışma finali yaşadım. Bir süre sonra bu tarz yarışmalarda olmayı gereksiz buldum. Çünkü yarışmanın amacı kendini ispat etmektir. 30 yıla yakın sahne hayatımla kendimi ve sesimi oldukça ispat ettiğimi düşünüyorum. Altın Guvercine eşime yazdığım bir şarkının bestecisi ve aranjörü olarak katıldım. Şarkıcılıktansa müzisyen kimliğimi tanıtmak artık daha çok zevk veriyor bana.

SORU Geçmişte O ses türkiye yarışmasına katılmıştınız. Oses türkiye sizde bir hayal kırıklığı yarattı mı? Daha sonra başka star yarışmalarına katılmak istediniz mi? (o dönemki muadil yarışmalar olabilir)

Cevap  Oses ve benim hakkımda çok yazıldı çizildi. Çoğu yanlış bilgi aslında. Çok detaya girmeden kısaca anlatayım. Ben hiç bir özel kanalın açtığı “sözüm ona” ses ve yetenek yarışmasına katılmadım oses hariç. Çünkü özel kanalların derdinin yetenek değil reyting olduğunu herkes gibi bende biliyorum ve bu yarışmalardan hep uzak durdum. Bugüne kadar onlarca kazanan şarkıcı oldu ve hiçbiri ortada yok. Bunlar yarışma değil sadece eğlencelik show programı. Bu kadar basit. Dünyada San Remo ve Altın Guvercin gibi bir kaç yerel yarışmayı saymazsak dünyada en büyük ve tek gerçek müzik yarışması Eurovisiondur. Ki o da artık daha çok sese ve müziğe değil sahne şovuna önem veren bir yarışmaya evrildi. Yine de Eurovision tektir. Ben o sene Oses’in ilk sezonuna davet edildim. Hatta telefondaki görevli “Sedat bey sizi Trompetinizle birlikte bekliyoruz “ deyince hem şaşırdım hem sevindim. Demekki Türkiye de nihayet kaliteli bir yarışma başlayacak diye düşündüm. Gel gör ki ne seçtiğim şarkıyı söyleyebildim ne de trompet çalabildim.İlk sezonu olacağı için mecburen örnek olarak yabancı versiyonlarını izledim YouTube’dan. Tabiki de beğendim. Benim gibi bir kaç profesyonel arkadaşımda davet edilince hadi bir deneyeyim dedim. Fakat jüri koltuğunda kimler var diye sormak aklıma gelmedi. Sesten daha çok başka şeylerin aranacağı da aklıma gelmedi. Ve tabiki hata yaptığımı anladım. Neyse ertesi sene yine aradılar hatalarını telafi etmek için tekrar davet ettiler. Eğer Jüri koltuğunda olacaksam gelirim gibi bir cevap verdim. Sanırım yeterli olmuştur 🙂

SORU  Eşiniz Yasemin hanımda sizin gibi bir müzisyen yani meslektaşsınız. Eşinizle birlikte bir düet çalışması vb. bir ortak proje yapmayı düşünüyor musunuz?

Cevap) O hep kafamızda olan ve bizden talep edilen bir proje. Neden olmasın.

SORU  Allah bağışlasın iki  çocuğunuz var. Çocuğunuzun da sizin yolunuzdan gidip müzisyen olmasını istermisiniz?

Cevap Bir kızım ve bir oğlum var. Kızım yine sanatın bir kolu olan sinema üzerine eğitim alıyor. Oğlum daha küçük ama isterse tabiki müzisyen olmasına destek olurum.

SORU  Müzik kariyerinizde ve İzmir’de olmak istediğiniz yerde misiniz? Yapmak isteyipte yapamadığınız bir çalışma/albüm/proje oldu mu?

Cevap  Kariyer planlamam hiç olmadı benim. Belkide tek eksiğim bu. Evet çok daha popüler ve çok daha fazla kazanan biri olabilirdim. Sanırım şöhret bana hep uzak durdu, ben de şöhrete. Biraz da kısmet bu işler. İyi müzisyen olmak seni ünlü yapmaz, seni iyi pazarlayanlar olmalı. Ve seni pazarlayacak adamlar senin kafanda değilse hatta senin karakterine uymuyorsa yapacak bir şey yok. Ben şöhreti değil iyi bir sanatçı ve iyi bir adam olmayı seçtim. Yapmak istediğim çoğu şeyi yaptım ama hala yapacaklarım illaki var.

SORU  Artık sizde Spotify’dasınız. Dinlenme oranlarınız nasıl gidiyor. Daha fazla şarkı gelecek mi? Dijital müzik dünyasına yönelik başka projeleriniz var mı(youtube vb. gibi)?

Cevap İnanin bir kere bile kaç kişi dinlemiş diye bakmadım dahaJ Ben hep sahne odaklı bir hayat yaşıyorum. Dijitale ve youtube’a içerik daha çok gelecek.

SORU  Türk müzik piyasasının bugünkü geldiği durumu nasıl yorumluyorsunuz? Sizce iyi mi kötümü durumdayız?

Cevap Aslında dünya müziğine bakmamız lazım. Global olarak müzik kan ağlıyor desem tüm müzisyenler bana hak verecektir. Artık beni  heyecanlandıracak ne bir melodi ne bir düzenleme var. Spotify listem hep 60lar,70’ler ve 80’ler. Canlı çalınan kayıtlara güzel melodilere hasretiz. Ama bu moda dünyası gibi şu an dünyaya dayatılan bir şey. Bu şey müzik değil. Çokta üzülmüyorum illa ki bu moda da geçecek.

SORU  Sedat yüce ile vokal atölyesi çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Cevap  Uzun zamandır verdiğim bir hizmet. Şan dersi demiyorum çünkü bu aslında tüm sahne bilgimi aktardığım bir eğitim. Şan sadece bir parçası. Repertuar seçiminden sahne eğitimine kadar gidiyor. Çok yetenekli öğrencilerim var.

SORU Dublaj çalışmalarınız nasıl gidiyor? Bir hobimi yoksa gelecekte bu yönde projeleriniz mi var?

Cevap Dublaj müzik gibi çocuklugumdan beri çok sevdiğim ve istediğim bir meslek. Daha çok başındayım ama iyi gidiyor. Yakında belki Netflix te bir filmde sesimi duyabilirsiniz . Belli mi olur;)

SORULARIMIZI CEVAPLADIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

Ben teşekkür ederim. Sevgilerimle

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir