Haberler

Lüksemburg: RTL, Temmuz ayında Eurovision 2024 için seçim sürecini açıklayacak

Lüksemburg Büyük Dükalığı, Eurovision 2024 için eylem planını önümüzdeki ay açıklayacak ve böylece seçim ve başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi verecek.

Geçen ay Avrupa Yayınlar Birliği EBU,  Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın 30 yıllık bir aradan sonra eurovisiına geri döneceğini duyurmuştu.

Aday(lar)ın başvuru süreci ve seçim sürecine ilişkin bilgiler Temmuz 2023’te duyurulacak.

Lüksemburg Hükümeti, ülkenin Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımını destekleyecek ve aynı zamanda Lüksemburg delegasyonuna gelecek yıl yapılacak Eurovision’da mali destek de sağlayacak. 

Lüksemburg Hükümeti, ülkenin ulusal yayıncısı CLT-UFA ile bir anlaşma yapacak.  RTL Luxembourg, yarışmayı gelecek yıl yayınlayacak.

Lüksemburg Başbakanı Xavie Bettel, Twitter üzerinden şu duyuruyu yaptı:

Hükümet, [Lüksemburg]’un yaklaşık 30 yıl sonra #Eurovision2024  e geri döndüğünü duyurmaktan gurur duyar! Yarışmada bir kez daha yarışmaktan [ve] Lüksemburg’un müzik yeteneklerini sergilemekten heyecan duyuyoruz.

 

Eurovision’da Lüksemburg

Lüksemburg, 1956 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmıştır ve İtalya, Fransa, Almanya, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika ile birlikte yarışmanın kurucu üyelerinden biridir. Karayla çevrili ülke, yarışmayı beş kez (1961, 1965, 1972, 1973 ve 1983) kazandı ve yarışmaya 37 kez katıldı.

Dükalık, birçok uluslararası sanatçıyı Eurovision’a göndermesiyle tanınır;  Lara Fabian, Ireen Sheer, Baccara, Nana Mouskouri, Vicky Leandros, Anne Marie David, France Gall,  vb.

Ülke Eurovision sahnesine en son 1993’te  Millstreet’te  (İrlanda) Modern Times’ın  Donnez moi un şans de te dire  şarkısı ile yer aldı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir