Haberler

Katılımını onaylayan ülkeler (son durum)

Birleşik Krallık önümüzdeki yıl 67. eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu Birleşik Krallığın eurovision tarihindeki 9. ev sahipliği olacak.  Ev sahipliği ile ilgili tüm hazırlıklar devam ederken yarışmaya katılmak isteyen ülkelerde katılımlarını onaylamaya başladı. Bizde eurovisionTurkey ailesi olarak son durum hakkında bir haber hazırladık.

Önümüzdeki yıl Birleşik Krallık’da düzenlenecek yarışmaya 40 civarında ülkenin katılması bekleniyor. Gelecek yılki yarışmada yarışmasına izin verilen maksimum ülke sayısı  44 iken, Büyük Finalde   Eurovision kupası için mücadele eden maksimum 26 ülke olacak.  İki yarı finalden birinde en fazla  38 ülke mücadele edecek.

Her yarı finalden 10 ülke Büyük Finale yükselecek, böylece 20 ülke 2022 Eurovision kazananı ülke  Ukrayna  ve  Büyük Beşli’ye  ( İspanya, Birleşik Krallık, Almanya  ve  Fransa ) katılacak.

Şimdiye kadar toplam  29  ülkeBirleşik Krallık’da yapılacak 2023 Eurovision Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımlarını onayladı. Önümüzdeki haftalarda daha fazla ülkenin katılımını onaylamasını bekliyoruz.

Yayıncıların katılım için başvurmaları için son tarih  15 Eylül’de  , başvuran ülkelerin herhangi bir mali cezaya çarptırılmadan başvurularını geri çekmeleri için ek süre  11 Ekim’de sona eriyor.

2023’te Yeni katılım görecek miyiz?

Birleşik Krallık’ta ilk kez eurovisiona katılacak  yeni ülkeler görüp görmeyeceğimiz henüz belli değil. Hem  Kosova  hem  de Kazakistan  yarışmaya katılmaya istekli ancak yarışmaya katılmak için EBU’nun kararı bekleniyor.

Lihtenştayn

Lihtenştayn’ın ulusal yayıncısı  1FL TV  , EBU üyesi olmadığı için yarışmaya katılmaya uygun değil.

Kosova

Kosova  ,   aktif bir EBU üyesi olmanın temel koşullarından biri olan ITU’nun (Uluslararası Televizyon Birliği) üyesi değil. Dolayısıyla  RTK  bir EBU üyesi değil ve şu anda yarışmaya katılamaz. Ülke ne Birleşmiş Milletler ne de Avrupa Konseyi üyesi. Buna rağmen Eurovision Şarkı Yarışması son yıllarda Balkan ülkesinde canlı olarak yayınlanmakta.

Kazakistan

Kazak yayıncı  Khabar Agency  , 2016’dan beri ortak EBU üyesidir ve bu nedenle Eurovision Şarkı Yarışması’na KATILMAK İÇİN UYGUN DEĞİLDİR,  Kazakistan’ın  yarışmaya katılmak için EBU tarafından resmi olarak davet edilmesi gerekmektedir. Avustralya örneğinde olduğu gibi, ülkeye davetiye göndermek tamamen EBU’nun takdirine bağlıdır. Kazak yayıncısı geçtiğimiz yıllarda yarışmayı yayınlamıştı.

Kazakistan,  Minsk’te düzenlenen 2018 çocuk Eurovision Şarkı Yarışması’ndan beri aralıksız olarak yarışmalara katılmakta.

Avustralya’yı Eurovision 2023’te görecek miyiz?

Eurovision Şarkı Yarışması  Referans Grubu  (yarışan yayıncılar adına yarışmanın yönetim organı), Avustralya ve SBS’ye önümüzdeki beş yıl boyunca Eurovision Şarkı Yarışması’na katılma hakkı verme kararını onayladı ve böylece yarışmaya katılımı güvence altına aldı.

Avustralyalılar, yedi yıllık kısa Eurovision geçmişlerinde ilk 10’da 4 kez yer alarak yakın ve uzak Eurovision hayranlarının kalbini kazandılar.

Geri dönen ülkeler olacak mı?

2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nda herhangi bir geri dönen ülke görüp görmeyeceğimiz henüz belli değil.

 • Mali sorunlarla boğuşan Bosna Hersek  , 2017’den beri yarışmaya katılmıyor.
 • Macaristan  , 2020’de yarışmadan çekilmeye karar verdi ve o zamandan beri geri dönmedi.
 • Türkiye  , yarışmanın yeni kurallarını kabul etmediğini ve o zamandan beri geri dönmediğini öne sürerek 2013 yılında etkinlikten çekildi.

Kim dönmeyecek?

Andorra, Lüksemburg, Monako  ve  Slovakya , ESCToday’e  gelecek yıl yarışmaya geri dönmeyeceklerini  doğruladılar .

Belarus ulusal yayıncısı  BTRC, EBU’dan ihraç  edildi ve bu nedenle   gelecek yıl yarışmaya katılamayacak.

Fas  , 1980’de Eurovision Şarkı Yarışması’na girdi ve o zamandan beri yarışmadı, Kuzey Afrika ülkesinin gelecek yıl da yarışmada yarışmasını beklemiyoruz.

Rusya  ,  Ukrayna’daki son olayların ardından EBU tarafından yarışmaya katılmaktan men edildi. Rus yayıncıları EBU’dan uzaklaştırıldı.

Kim geri çekilecek?

Şimdiye kadar, 2022 Eurovision yarışan ülkelerinden bir geri çekilme belirtisi olmadı. Başlangıçta 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan 40 ülkenin tamamının gelecek yıl yarışmaya katılması bekleniyor.

Onaylanan ülkeler

 1. Ukrayna
 2. İtalya
 3. ispanya
 4. Fransa
 5. Almanya _
 6. İsveç
 7. Finlandiya
 8. Norveç
 9. Avusturya
 10. Arnavutluk
 11. İsrail
 12. Hollanda
 13. Belçika
 14. İsviçre
 15. Birleşik Krallık  (ESC 2023 ev sahibi ülke)
 16. Kıbrıs
 17. Litvanya
 18. Estonya
 19. Letonya
 20. San Marino
 21. Gürcistan
 22. Sırbistan
 23. Danimarka
 24. Romanya
 25. Yunanistan
 26. İzlanda
 27. Portekiz
 28. Malta
 29. İrlanda

Onay bekleyen ülkeler

 1. Çek Cumhuriyeti
 2. Polonya
 3. Bulgaristan
 4. Slovenya
 5. Hırvatistan
 6. Kuzey Makedonya
 7. Karadağ
 8. Moldova
 9. Ermenistan
 10. Azerbaycan
 11. Avustralya

Herhangi bir dönüş olacak mı?

 1. Macaristan
 2. Türkiye
 3. Bosna-Hersek

geri dönmeyecek ülkeler

 • Andora
 • Slovakya
 • Lüksemburg
 • Rusya
 • Belarus
 • Monako
 • Fas

İlk Kez katılım olacak mı?

 1. Kosova
 2. Kazakistan

Kesin katılmayacak ülkeler

 • Lihtenştayn

2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nın önümüzdeki Mayıs ayında Birleşik Krallık’ta yapılması planlanıyor EBU ve BBC, 2023 Eurovision’a ev sahipliği yapacak şehri henüz belirlemedi.

2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan ülkelerin resmi listesinin 2023 sonbaharında yayınlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir