Haberler

JESC 2022 Teması ve Katılımcı ülkeleri Açıklandı

Bu yıl 20. si düzenlenecek Çocuk Eurovision Şarkı Yarışmasının teması ve katılımcı ülkeleri açıklandı. Ermenistan Devlet Televizyonu bugün yaptığı bir resmi açıklama ile yarışmaya 16 ülkenin katılacağını belirtti. Geçen yılki yarışmaya 19 ülke katılmıştı.

Katılımcı ülkeler listesinde, 2005 yarışmasından bu yana tüm ülke olarak yarışmaya katılmayan Birleşik Krallık için bir geri dönüş var. Daha önce Galler, 2018-2019’dan kendi başına katılmıştı.

Geçen yılki yarışmaya katılan Almanya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Rusya, çeşitli nedenlerle yarışmadan çekildiler.

Junior Eurovision Şarkı Yarışması genel yönetmeni Martin Osterdahl şunları söyledi:

’20. Junior Eurovision Şarkı Yarışması için bu yıl 16 ülkeden yetenekli genç sanatçıları Erivan’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu özel yıldönümünde on yıldan uzun bir süredir ilk kez Ermenistan’ın başkentine geri dönmek ve Eurovision 2023’ün ev sahibi ülkemiz olan Birleşik Krallık’ı yarışmaya yeniden davet etmek heyecan verici.

AMPTV’deki meslektaşlarımızda çok fazla enerji, tutku ve yaratıcılık var ve Aralık ayında muhteşem bir gösteri görmek için sabırsızlanıyoruz.’

Junior Eurovision’un sosyal medyasında 2022 yarışması için bir tanıtım videosu da yayınlandı ve bu yılki sloganı “Spin The Magic” olarak belirlendi.

Bu yıl Junior Eurovision,  20. yıl dönümünü kutluyor. Ayrıca  gençlere neşe ve eğlence getiren hiç bitmeyen bir koşuşturma içinde.

Bunu sembolize etmek için organizatörler, Yarışma’nın tüm markalarında yer alacak uluslararası kabul görmüş bir oyuncak seçti: bu oyuncak ise topaç.

Ermenistan Devlet Televizyonu CEO’su Hovhannes Movsisyan şunları söyledi:

‘Yarışmanın büyüsünü ve katılan tüm çocukları bir araya getirecek 20. Junior Eurovision’u yansıtacak bir sembol seçmek bizim için çok önemliydi.’

Herkesin bu oyuncakla ilgili güzel anıları olduğuna ikna oldum. Bu fikri geliştirirken, birçok ülkenin her biri benzersiz olan topaçlara sahip olduğunu fark ettik. Bu, Junior Eurovision’un değerlerini mükemmel bir şekilde yansıtıyor – herkes sihir, müzik ve neşe fikri etrafında birleşiyor ve aynı zamanda farklı bir şarkı ve performans sunuyor.’

Dünya çapında bilinmesine rağmen, bu topaç çeşidi Ermeni kültüründe benzersizdir; Ev Sahibi Şehir Erivan genelinde tarihi mimaride, halılarda ve kostümlerde görülen geleneksel desenleri içerir.

Bu eski tarz ahşap oyuncaklara modern Ermenistan’ı yansıtmak için tam anlamıyla neon bir dokunuş verildi. Tasarımlar, 16 katılımcı ülkenin bayraklarının renklerinde üretilen bir topaç ile gösteri boyunca yer alacak . 

Katılımcı ülkelerin tam listesi aşağıdaki gibidir:

 1. Arnavutluk
 2. Ermenistan (ev sahibi ülke)
 3. Fransa
 4. Gürcistan
 5. İrlanda
 6. İtalya
 7. Kazakistan
 8. Malta
 9. Hollanda
 10. Kuzey Makedonya
 11. Polonya
 12. Portekiz
 13. Sırbistan
 14. ispanya
 15. Ukrayna
 16. Birleşik Krallık

Karen Demirchyan Spor ve Konser Kompleksi, 11 Aralık’ta Junior Eurovision 2022’ye ev sahipliği yapacak. Aynı mekan, 2011 yılında Ermenistan’da düzenlenen ilk Eurovision etkinliği olan Junior Eurovision Şarkı Yarışması’na da ev sahipliği yapacak. Mekan, büyük konserler için 6.000 ila 8.000 kişiyi ağırlayabiliyor. Bu Mekan, Belarus’taki Minsk Arena’dan sonra Junior Eurovision Şarkı Yarışması’na iki kez ev sahipliği yapan sadece iki arenadan biri olma özelliğine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir