Haberler

İsveç: Friends Arena ve Stockholm, Eurovision 2024’e ev sahipliği yapacak mı?

Geçen hafta Liverpool’da düzenlenen 2023 Eurovision’un ardından gelecek yılki Eurovision’a ev sahipliği yapacak şehir ve mekan hakkındaki fikirler ve görüşlerde konuşulmaya başlandı. Stockholm ve Friends Arena, Eurovision’un 7. kez İsveç’e geleceği 2024 yılı yarışmasına ev sahipliği yapmak için bir adım önde görünüyor .

Gelecek yıl İsveç, ABBA’nın Eurovision zaferinin 50. yıl dönümünü kutlayacak.  İsveç’in başkenti Stockholm yarışmaya daha önce üç kez (1975, 2000, 2016) ev sahipliği yapmıştı.

SVT’ye göre, Stokholm Belediyesi gelecek yıl etkinliğe ev sahipliği yapmak istiyor.

Stockholm, tüm şehri birbirine bağlayan verimli bir ulaşım sistemine, büyük bir otel kapasitesine, muazzam bir kültürel ve turistik altyapıya, çoğu Avrupa başkentine ve büyük şehre uçuşların yapıldığı uluslararası bir havaalanına sahip.

Avicii Arena’nın (Globen) gelecek yıl tadilattan geçeceği ve etkinliğe ev sahipliği yapamayabileceği konuşuluyor.

Yaklaşık 65.000 seyirci kapasiteli Friends Arena, şehrin kuzeyinde, Solna ilçesinde bulunuyor. 2012 yılında kapılarını açan stadyum, birçok kez Melodifestivalen’in Büyük Finaline ev sahipliği yaptı.

Çok amaçlı mekanın açılır kapanır çatısı var ve yanında çok sayıda otel bulunuyor. Mall of Scandinavia alışverişmerkezi de arenanın hemen yanında bulunuyor. s

SVT ve EBU’nun 2024 Eurovision Ev Sahibi Şehir İhale Sürecini resmi olarak açması gerektiğinden hangi İsveç şehrinin 2024 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacağını bilmek için henüz erken, ancak kesin olan bir şey var ki Stockholm’ün yarışmaya ev sahipliği yapmak için üç uygun mekanı var. Olası bir ev sahipliğinde etkinlik: Tele 2 Arena, Friends Arena ve Aviici Arena’dan birinde olacak.

2024 Eurovision Ev Sahibi Şehir yarışına girebilecek  diğer şehirler Malmö, Gothemburg,   Örnsköldsvik (Henüz gayri resmi olarak adaylık teklif eden).

Eurovision’a ev sahipliği yapan şehir son yıllarda Eylül/Ekim aylarında açıklandı. SVT’nin Temmuz ayında 2013 ve 2016 Eurovision ev sahibi şehiri açıkladığını not etmeliyiz.

KAYNAK: ESCTODAY

Görüntü Kaynağı: https://archello.com/project/friends-arena

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir