Haberler Röpörtajlar

Fatih Melek Sorularımızı Cevapladı

Merhaba Fatih öncelikle Eurovision Türkiye olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğin ve bize zaman ayırdığın için teşekkür ediyoruz.

Özellikle 2017 yılında Eurovisionda İtalyayı temsil eden şarkı üzerine yaptığın parodi ile Eurovision hayranları arasında popüler oldun ve bu popülerliğin hala devam ediyor. Bizde Eurovision Türkiye olarak Eurovision hayranları ile yapmak istediğimiz röportaj serimize bu sebeple seninle başlamak istedik.

Herkese merhaba. Çok teşekkürler, yayınınızda bana yer vermenizden çok memnun oldum.

SORU )Eurovision hayranları mutlaka seni tanıyordur ama biz seni kendi ağzından tanımak isteriz. Kısaca bize kendinden bahsedebilir misin?

Ben Fatih Melek. Aslen Trabzonluyum, 17 sene orda, 17 sene İstanbul’da yaşadım. Geçen sene itibarıyla Barselona’ya yerleştim. Profesyonel olarak reklam sektöründe, kişisel tutkum olarak komedi ve müzik alanlarında yazarlık yapıyorum. Bu ilgi alanlarımı Eurovision sevgimle birleştirip sosyal medya için içerik üretmeye başladım ve bazıları güzel tepkiler alarak beni çok mutlu etti.

SORU )Eurovision Hayranlığı sende nasıl başladı?

Eurovision’ı ilk kez Şebnem Paker’in 3. olduğu gecenin sabahında duydum. Annem ve babam mutlulukla nihayet Eurovision’da iyi bir derece aldığımızdan bahsediyordu. Ertesi sene yarışmayı ilk kez izledim ve çok sevdim. 1999’da Tuba Önal’ı çok beğendiğimi hatırlıyorum. 2003’te heyecanım ve ilgim herkes gibi zirveye çıktı. Yatılı lisede okuyordum ve her gün gazeteleri Sertab haberleri için tarıyordum. Sonraki yıllarda ilgim devam etti fakat 2015’te ilk kez canlı izlemeye karar verdikten sonra başka bir boyuta geçtim. 2016’da ulusal finalleri de izlemeye başlayarak iyice düştüm bu batağa.  

SORU ) En çok takip ettiğin Eurovision sitesi nedir ?

Ocak-Mayıs arası kendimi tutamayıp bahis oranlarına bakmaktan Eurovisionworld.com’u aşındırıyorum. İçerik üretirken araştırma yapmak için de Wikipedia’yla birlikte çok aydınlatıcı oluyor. Ama çoğu haberi Twitter’dan alıyorum diyebilirim. Wiwibloggs ve Twitter.com/Eurovisn_Turkey hesabı güncellik konusunda ilk aklıma gelenler.

SORU ) Soru favori 3 Eurovision şarkın nedir?

Monsters – Saara Aalto

Take Me to Your Heaven – Charlotte Perrelli

Dinle – Şebnem Paker

Favori performansım ise Chanel – SloMo.

SORU )Eurovision ile ilgili ilk parodi yapma fikri nasıl oluştu ?

Parodi benim en sevdiğim komedi türü diyebilirim. Yazmayı sevdiğim bir tür. İtalya’nın 2017 şarkısını dinlerken aklıma bazı İngilizce sözler geldi. Ardından acaba bütün şarkıyı yazabilir miyim diye düşündüm. Temayı belirledikten sonra gerisi geldi.

SORU ) İlk parodiden sonra gelen tepkiler nasıldı. Parodiden kaynaklı yeni teklifler aldın mı? (Eurovision yada başka bir medya kuruluşundan)

Hayatımda yaşadığım en güzel şeylerden biriydi. Dediğim gibi komedi, müzik, Eurovision, yazarlık, bunların hepsi ayrı ayrı benim tutkularım. Hepsini birleştiren bir şey yapmak ve beğenilmesi çok mutlu etti. Parodiler sayesinde bir sürü insanla tanıştım, online veya yüz yüze. Eurovision’a gittiğimde insanlar tanıyıp fotoğraf falan çektirdiler. Sanki minik bir Eurovision ünlüsü olma simülasyonu gibiydi yani, bir Eurovision hayranı için çok keyifli bir tecrübe. Bir sürü ülkenin Eurovision kaynaklarına röportaj verdim, fanlarla alakalı bir belgeselde yer aldım, Yunanistan’da canlı yayına çıktım. Hepsi insanlık için küçük ama benim için unutulmayacak şeyler.

SORU ) Neden yeni parodi çekmedin?

2020 ve 2021’dekiler izlenmediği için. Kendim yaparken ve izlerken eğlendim ama ya format eskidi ya da esprilerim artık fazla derine gidip anlaşılmaz oldular, bilmiyorum. Bir de çok iyi bir solist olmadığım için kaydetmesi ayrı dert, videonun kurgusu çok uzun. İleride ilham veren bir şarkı olursa belki yine denerim.

SORU ) Eurovision ile ilgili yeni fikirlerin var mı?

Ranini.tv adresinde Eurovision içerikleri yazmaya devam ediyorum. Bu sene YouTube’da yayınlanacak bir Eurovision belgesel serisine yorumlarımla katılacağım. Geçen sene ülkelerin şarkılarından esprili diyaloglar çıkaran reel ve TikTok’lar yaptım, onlar da beğenildi. Bu tip şeylerin ilhamı bir anda geliyor, her an yeni şeyler çıkabilir yani.

SORU )Gelecekte seni Eurovision sahnesinde şarkıcı, sunucu yada başka bir pozisyonda görür müyüz?

Şarkıcı olarak görmeyeceğinize %99 eminim. Sunmak, senaryosunu yazmak, yarışmada gösterilen ufak bir skeci yazmak bile en büyük hayallerimden. Çok isterim.

SORU )San marino yada başka ülkeler adına şarkı gönderdin mi yada göndermeyi düşünür müsün?

Bu soruyu yazdığım bir şarkıyı göndermek olarak anlıyorum. Bünyemin Eurovision sahnesinde şarkı söyleme heyecanını kaldırabileceğini sanmam. Ulusal finallere şarkı göndermedim ama tabii ki düşünürüm. Türkiye katılıyor olsa bu zamana kadar kesin göndermiştim diye tahmin ediyorum.

SORU ) Halen şarkı yazıyor musun?

Eskisi kadar değil ama yazıyorum. Son çıkanlardan Serhat Durmuş’un Falling Deeper YouTube’da 5 milyon eşiğinde. Yazdığım bir şarkının sevildiğini, dinlendiğini görmek eşsiz bir his. Yapabiliyorsam bu histen mahrum kalmak istemem.

SORU )Türkiyede müzik nereye gidiyor? Gidişattan memnun musun?

Eskiden çok dertlenirdim ülkede müziğin haline. Sonra gördüm ki zaten ABD veya İngiltere pazarları gibi olmayacağımız kesin. Olanın keyfini çıkarmaya çalışıyorum. Sahnede ve arkasında çok yetenekli insanlarımız var. Pandemi dönemi gibi evlere kapanmasınlar, işlerini yaparak hayatlarını güzelce yaşayabilsinler ve üretebilsinler. Temennim bu. 

SORU )Söz yazarlığımı yoksa bestecilik mi ağır basıyor?

Söz yazmak benim için daha keyifli ama şiirle hiç alakam yok. Yani benim olsun ya da olmasın işin içinde beste olmak zorunda.

SORU )Müzik tarzını nasıl tanımlıyorsun?

Sözlerinde temalar barındıran pop şarkıları yazmayı seviyorum.

SORU )Biyografini incelediğimizde çok farklı alanlarda iş yapmışsın(dans, müzik, senaryo, reklamcılık vb.) Neden farklı alanlarda çalıştın. Ve mezun olduğun mesleği yapmadın?

Esasen telekomünikasyon mühendisliği mezunuyum ama okurken bile yapmayacağımı biliyordum. Dediğim gibi öyle ya da böyle yazarlık yapmak istiyordum. Türkiye’de bunu yapabileceğiniz en güvenilir sektör reklamcılık. Onun da eğitimini aldım yüksek lisansta. Halen bu sektörde devam ediyorum. Diğerlerini de çıkan fırsatlara göre yapabildiğim kadar yapıyorum. Dans ise tamamen hobi.

SORU )Gelecekteki hayallerin yada hedeflerin nelerdir?

Kişisel anlamda hedefim ömür boyu rahat rahat seyahat edebilecek kadar sağlığımın, paramın ve vaktimin olması. Profesyonel anlamda çok var ama uçuk bir tanesini seçeyim; Türkiye için Melfest gibi bir ulusal final hazırlamak mükemmel olurdu.

SORU ) Sosyal medya üzerinden müzikle ilgili projeler yapmayı düşündün mü?

Bunlar mecburen söylemeyi içinde barındırıyor ve o kadar güzel şarkı söyleyen insanlar var ki bana gerek olduğunu sanmam. Yazdığım şarkıları kaydedip söyleyecek, onlara hayat verecek biri olursa hemen ulaşsın, seve seve yaparım.

SORU ) Bu günlerde en çok ne dinliyorsun ve ne izliyorsun?

Ulusal finalleri izliyorum tabii ki. Ve ulusal final şarkılarını dinliyorum. Onların haricinde İspanya’da yeni olduğum için buranın pop müziğine daha hâkim olmaya çalışıyorum: Rosalía, Pablo Alborán vs. Arada da düzenli olarak 90’lar özlemi baş gösteriyor ve eski Türkçe pop albümlerini açıp dinliyorum.

SORU) Müzik dünyasına adım atmak isteyenler için tavsiyelerin nelerdir?

Üretken olmaları ve bunda süreklilik göstermeleri. Gördüğüm kadarıyla dura kalka başarılı olmak daha zor. Dirayetli olup sürekli denemek gerekiyor.

SORU) Müzikte bir idolün var mı?

Müziğin kendisi benim idolüm. Olmasa hayat çekilmez olurdu. O yüzden ABBA gibi teşekkür ediyorum kendisine. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir