Haberler

Ev Sahibi Şehir Komitesi 30 Eylül’de Glasgow’u Ziyaret Edecek

Birleşik Krallık Devlet Televizyonu BBC’in bugün yaptığı resmi açıklama ile gelecek yılki Eurovision şarkı yarışmasına Liverpool veya Glasgow’un ev sahipliği yapacağı belli oldu. Bu kapsamda ev sahibi şehri belirleyecek komisyon 30 eylülde Glasgow’u ziyaret edecek.

2023 Eurovision Şarkı Yarışması için ev sahibi şehri belirleyecek BBC’den bir heyet bu Cuma Glasgow’u ziyaret edecek. STV News’den Polly Bartlett, Komite’nin ev sahibi şehir seçiminin son aşamalarında her iki şehirde de yapılacak yerinde değerlendirmelerin bir parçası olarak OVO Hydro’yu ziyaret edeceğini bildirdi.

OVO Hydro, 14.500’e kadar ayakta izleyici kapasitesine sahip ve 2013 yılında halka açıldı. OVO Hydro,  kurgusal bir Eurovision Şarkı Yarışması’nın yer aldığı Eurovision filmi Eurovision The Story of Fire Saga’nın çekimlerinde de kullanılmıştı. 

Glasgow, İskoçya’nın en büyük şehridir ve 635.000’den fazla nüfusu ile Birleşik Krallık’taki dördüncü en büyük şehirdir. Şehir, Sanayi Devrimi sırasında önemli bir ticaret merkeziydi ve şimdi bir kültür merkezi haline geldi. Şehir, 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, 2014 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları ve 2018 Avrupa Şampiyonası gibi etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Glasgow geçmişte Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmamış olsa da, aslında daha önce 2008’de artık feshedilmiş olan Eurovision Dans Yarışması’na ev sahipliği yapmıştı.

EBU ve BBC bugün, Glasgow ve Liverpool’un Eurovision 2023’e ev sahipliği yapacak son iki şehir olduğunu duyurdu. İki şehir, kısa listeye alınan yedi şehirden oluşan ilk listeden seçildi. 

2023 yarışması, kazanan ülkenin bir sonraki yarışmaya ev sahipliği yapamadığı 1979’dan bu yana ilk yarışma olacak. 

Kalush Orkestrası, 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’nı “Stefania” adlı şarkıyla kazandı. Bu, Ukrayna’nın yarışma tarihindeki üçüncü zaferiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir