Haberler

EUROVİSİON 2023 PROVALARI 1. GÜN: CANLI ANLATIM

Birleşik Krallık’ın Liverpool kentinde düzenlenecek 67. eurovision şarkı yarışmasının provaları bugün itibari ile başladı. Eurovision Türkiye olarak bu sayfadan ilk gün provalarını canlı olarak anlatacağız. İşte ilk gün provaları

01) NORVEÇ

Kaynak: Sarah Louise Bennet / EBU

Günün ilk provası Norveç’ten geldi. Norveç temsilcisi  Alessandra’ya sahnede 4 dansçı eşlik ediyor. Sahnede pyro, havai fişek, buhar vb. şeyler kullanılmadı. Alessandra’nın kıyafeti ise ciddi güçlü omuzları ve siyah bir pelerini olan muhteşem bir metalik büstiyer. 4 dansçı  Buz mavisi aydınlatmayla desteklenen dev glo-stick ile ona eşlik ediyor.

Eurovision resmi sayfasının blog yazarları Norveç’i”İlk Yarı Final için harika bir açılış olacak ve buradaki kalabalık buna ÇOK istekli olacak” diye niteliyor.

02) MALTA

Kaynak: Corinne Cumming / EBU

2.sırada sahne alacak olan Malta ve temsilcileri grup The Busker ilk provalarını gerçekleştirdi. Gösteri ulusal finaldeki gibi başlıyor. Karton Destiny (esc 2021 Malta Jesc 2015 Malta) ve Karton Ira Losco ( Esc Malta 2002 ve 2016) ayrıntıları dikkat çekiyor.  Şarkının sonuna doğru kıyafetler değişiyor. Grup şarkının havasına uygun bir şekilde parti havasını fazlasıyla sahnede bize yansıtıyor.

03) SIRBİSTAN

Kaynak: Sarah Louise Bennet / EBU

3. sırada sahneye çıkacak Sırbistan provalarını tamamladı. Ulusal finaldeki gibi dev yatak  ve uzun hortumlar taşıyan dört maskeli dansçı ile gösterisini gerçekleştiriyor. Eurovision resmi sayfasının blog yazarları “Titreşen bas ve video oyunu grafikleriyle her şey karanlık, gerçeküstü ve hipnotize edici – izleyicilerin kesinlikle unutamayacakları bir performans” olarak değerlendiriyor.

04) LETONYA

Kaynak: Sarah Louise Bennet / EBU

Provalar 4. sıradaki Letonya ile devam ediyor. Letonya’nın kıyafetleri havalimanında kayboldu, bu yüzden bugünkü ilk provaları için kıyafetleri yok. Şarkı İngilizce söyleniyor ama adı Letonca. Grubun gösterisi ulusal finaldeki ile aynı. Ayrıca solist Andrejs Reinis Zitmanis’in melankolik sözleri kulağa harika geliyor. Gösteri sonunda izleyicilere tüm hisleri veren hoş bir sessizlik anı var. 

05) PORTEKİZ

Kaynak: Sarah Louise Bennet / EBU

5.ülke portekiz ile devam ediyoruz. Açılış piyano glissando büyük I Will Survive hisleri veriyor, ancak bu performans saf müzikal tiyatro muhteşemliği. Sahneleme, Mimicat’in Festival da Canção’daki kazanan performansından çıkarıldı  hala enerjiyi getiren dört yardımcı dansçı (orada kesinlikle bazı Samba hareketlerini gördük), ancak kanepe yok. Işıklandırma ve kostümlerin teması KIRMIZI – Mimicat’in elbisesi tamamen kırmızı tüylerden yapılmış ve Euroclub’a çok benzer bir şey giyene kadar REST yapmayacağız.

Vocally Mimicat kulağa inanılmaz geliyor – bu klas bir kabare kalabalığı memnun ediyor ve son not BÜYÜK. Tam da bizi provalarla dolu bir öğleden sonra havasına sokmak için ihtiyacımız olan şey.

06) İRLANDA
Kaynak: Sarah Louise Bennet / EBU

Bugün  tamamı erkeklerden oluşan iki grubumuz var ve işte üçüncüsü.  Grubun kıyafetleri parlamalı glam rock altın catsuit Conor. Bu sahne aynı zamanda günün ilk merdivenlerini de içeriyor  urovision resmi sayfasının blog yazarları  “Tüm performans harika görünüyor ve kulağa harika geliyor ve pyro kullanıldığını gördük. İlk provada bile, Liverpool Arena’daki kalabalığın bu coşkulu koroya eşlik ettiğini hayal etmek kolay.” diye niteliyor.

HIRVATİSTAN

Bu eğlenceli. Let 3, kendi alameti farikası olan abartılı kostümleri, akıl almaz grafikleri ve son moda şapka/elbise kombinasyonlarıyla başlıyor ve ardından son nakarat için iç çamaşırlarına kadar soyunup devasa füzeler sallıyor. Sahnede soyunma konusunda kapsamlı bir sicile sahipler, ancak bunu bir Pazar öğleden sonrası için klas seviyede tuttular. Uh!

İngilizce okuyunca, bu şarkının sözleri bir çocuk tekerlemesi ya da ninni gibi hissettiriyor ama içinde traktörler, öpüşmeler ve savaş var. Bu üç dakikalık bir destan bizi hemen uyutmuyor aksine dans etmeye gitme isteği uyandırıyor. Etek ve denizci şapkası giyiyorlar, en azından son nakarata kadar.

Finalde havai fişekler atılacağını da duyduk. Elbette dogrudur.

İSVİÇRE

‘Watergun’ evrensel bir barış çağrısıdır. Remo’nun bu sözlerle gerçek bir bağ kurduğu açık ve vokali çok güzel. Sahneleme açısından, dört dansçısı var ve kendisi de dans ediyor ki bunu beklemiyorduk. Performansında duman ve havadan yağan kırmızı havai fişek kullanıyor.

MOLDOVA

Moldova’dan gelen bu performansta sevilecek çok şey var. Devasa davullar, destansı flütçü Sergiu, Pasha’nın atmosferik vokalleri, kocaman boynuzlu iki vokalist. Bu, Eurovision’da çok daha sık gördüğümüz türden bir ethno-banger ve hep birlikte arena zemininde nabız gibi atan bir performans yaratıyor.

İSVEÇ

Işık kutusu geri döndü ama Melodifestivalen’de gördüğümüzden daha küçük bir versiyon olarak. Ayrıca yerden yükseltilmiş, böylelikle alt kısım sahneye tekerlekle taşınabiliyor. Sahne ve LED ekran, dönen bir duman denizi ve tüm etki inanılmaz derecede yoğun.

Bu Loreen, yani bu çok açık ki, bu performans o catsuitten daha sıkı ve o korkunç derecede uzun tırnaklardan daha cilalı. Kulağa inanılmaz geliyor, inanılmaz görünüyor – harika bir ilk gün provası için mükemmel bir bitiş.

Kaynak: Eurovision.tv

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir