Haberler

Dört İsveç şehri Eurovision 2024’e ev sahipliği yapmak için teklif verdi

Gelecek yıl İsveç’te düzenlenecek 68. eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmak için son başvuru tarihi bitti. Başvuruların sonlanması ile Malmö, Örnsköldsvik, Göteborg ve Stockholm’ün yarışmaya ev sahipliği yapmak için teklif verdiği öğrenildi. 

Stockholm, Malmö ile birlikte 10 Haziran’da Göteborg 12 Haziran’da Örnsköldsvik ise tekliflerini 7 Haziran’da açıkladı.

Göteborg, 1985 yılında yarışmaya ev sahipliği yapmıştı. 2024 için seçilirse, şehir yaklaşık 40 yıl önce kullanılan aynı arena olan İskandinavya’yı kullanmayı planlıyor. Arena, ev sahipliğinden bu yana iki kez genişletildi ve yenilendi, ancak Mayıs ayında, henüz açıklanmayan aynı adla yeni bir arena inşa etmeyi planlayan belediye meclisi tarafından yıkım listesine alındı.

Stockholm, 2000 ve 2016’da Ericsson Globe’u ve Eurovision’un İsveç topraklarında gerçekleştiği ilk yıl olan 1975’te Stockholm Uluslararası Fuarlarını kullanarak yarışmaya  üç kez ev sahipliği yaptı. 

SVT Stockholm’ü seçerse belediye meclisi, 2013’ten bu yana neredeyse her Melodifestivalen finaline ev sahipliği yapan  Friends arenayı kullanmayı umuyor. 

Ancak  Stockholm merkezli futbol takımları yarışmanın başka bir şehirde yapılmasını tercih ediyor. 

Malmö, sırasıyla Malmö Isstadion ve Malmö Arena’da 1992 ve 2013 yarışmasına ev sahipliği yaptı. 11 yıl sonra, 2013’teki aynı arenada tekrar ev sahipliği yapmayı umuyorlar. 

Örnsköldsvik, seçilirse Hägglunds arenasını kullanmayı planlıyor. Arena, Melodifestivalen’in elemeleri için birçok kez kullanıldı ve daha önce ev sahipliği yapmak için teklif verdi. 

SVT 2013 ve 2016’da , 8 Temmuz’da ev sahibi şehri açıklamıştı. Kesin bir tarih teyit edilmemiş olsa da, resmi ev sahibi şehrin adının önümüzdeki ay  açıklanması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir